Dnia 26.11.2021r. odbyła się pierwsza edycji wydarzenia o nazwie Noc Anglistów. Zostało ono zorganizowane przez 10 uniwersytetów z różnych miast Polski. Korzystając z bogatego wachlarza dostępnych form, nasi uczniowie uczestniczyli w ramach patronatu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego w wykładach i prezentacjach przygotowanych przez szczecińską anglistykę. Piątkowiczom szczególnie spodobały się prezentacje dr Barbary Braid Nineteenth-century (serial) killers in literature and film – a grisly overview, dr Joanny Witkowskiej Royal duties – what do the British monarchy members do? oraz Murder, homicide, manslaughter? Warsztaty z angielskiego słownictwa prawniczego przeprowadzone przez dr hab. Katarzynę Jaworską Biskup. 


 

 Zrzut ekranu 2021-12-22 o 20.54.03.png

Z radością dzielimy się sukcesem w dziedzinie humanistyki, a dokładnie teatrologii w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie. Laureatką LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego została Patrycja Maj. Gratulujemy sukcesu tegorocznej absolwentce i pani profesor Justynie Dunin-Wąsowicz.

Z radością dzielimy się sukcesami w dziedzinie fizyki i matematyki drużyn V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi.

W Międzyszkolnym Turnieju Fizycznym w roku szkolnym 2020/2021,  organizowanym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego przy współudziale ZCDN drużyna w składzie: Mikołaj Krupiński, Maksymilian Burdziej, Szymon Szafraniec i Filip Szyszko zajęła I miejsce w województwie. W klasyfikacji indywidualnej laureatem III miejsca został Mikołaj KrupińskiMaksymilian Burdziej otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy uczniom i pani profesor Liliannie Stochmal 😊

W LXI Międzyszkolnych Zawodów Matematycznych drużyna  w składzie: Piotr Radliński, Jakub Kondys, Filip Szyszko zajęła III miejsce w województwie. Piotr Radliński indywidualnie zdobył wyróżnienie (4 miejsce). Gratulujemy uczniom i paniom profesor: Beacie Szuckiej i Izabeli Fertale 😊

🏋️‍♂️ W środę, 28.04.2021, reprezentacje naszej szkoły z klasy 1A mat-geo dwujęzycznej z Panem prof. Tomaszem Obiałą wzięły udział w turnieju kończącym ośmiotygodniowe warsztaty debatowania w języku angielskim z trenerem z USA.
 
🎤 Debatowali z uczniami ze szkół w Tarnowie, Luboniu i Opolu w ramach programu organizowanego przez Ambasadę USA w Warszawie - 'Mastering Debate Skills'.
 
🏆 Serdecznie gratulujemy zwycięzcy turnieju - drużynie Szczecin Blue, która wygrała turniej pokonując zespół z Tarnowa w finale! Drużyna Szczecin Red dostała się do półfinału.
Składy naszych reprezentacji to:
 
📘 Szczecin Blue:
Lucas Pecio-Crook
Michał Górnicz
Zofia Malujdy
Dorota Nowak
Alicja Łukawska
 
📕 Szczecin Red:
Miłosz Samek
Aleksandra Kubiak
Magdalena Sass
Błażej Świderski
Julia Taler
 
💡 Wszyscy uczestnicy warsztatów zdobyli doświadczenie w sztuce debatowania, oraz poprawili swoje umiejętności wypowiadania się w języku angielskim.
 
👍 Brawo DWUJĘZY!!!
 
Zrzut ekranu 2021-04-28 o 14.12.37.png
 
📚 Piątka czyta!
 
▶ Zapraszamy do udziału w Konkursie na Książkę Roku 2020
 
📖 Czekamy na propozycje utworów, które:
📌sprawiły na Was największe wrażenie,
📌może zmieniły Wasze życie
📌pozwoliły uświadomić sobie coś ważnego.
 
👍 Do podanej pozycji dołączcie jedno konkretne zdanie: Dlaczego? (Można oczywiście to zdanie rozwinąć).
 
📩 Swoje propozycje napiszcie w komentarzach pod postem na facebooku Samorzą∂u Uczniowskiego V LO. Nagrody wygrają trzy osoby z największą liczbą pozytywnych reakcji!
 
🏆 Konkurs trwa do 7 lutego 2021 do godz. 20:00, a uczestnikami mogą być tylko obecni uczniowie V LO w Szczecinie. Głosować mogą wszyscy fani naszego fanpage'a.
 
😍 Konkurs organizowany jest we współpracy ze szkolną Biblioteką, a jego Inspiratorką jest pani prof. Ewa Piechota.
 
Zrzut ekranu 2021-01-30 o 14.32.19.png

Piątka czyta

Tu szkolna, Piątkowa Biblioteka!

Kiedy po zachłyśnięciu się wolnym czasem, po przespaniu pierwszych kilku dni ferii, przeżyciu paru spotkań z przyjaciółmi, poczujesz, że pragniesz czegoś więcej, to znak, że czas sięgnąć po dobrą książkę.

Przygotowałam dla Ciebie kilka interesujących propozycji. Polecam je zwłaszcza maturzystom, ale nie tylko! To dobre, mądre powieści, które sprawią, że łatwiej Ci będzie argumentować i uzasadniać swoje stanowisko, a Twoje refleksje o świecie i ludziach będą głębsze. Książki sprawią, że na chwilę zapomnisz o rzeczywistości i zanurzysz się w wymyślony, fascynujący potok zdarzeń, postaci i opowieści. A nade wszystko uczuć!

Oto wybrane powieści w układzie alfabetycznym (od nazwiska autora). Niech staną się one drogowskazem, ale nie nakazem. W wyborze lektur możesz pójść wybraną przeze mnie ścieżką lub kształtować ją dowolnie według własnych upodobań.

Po zakończeniu lektury byłoby miło, gdybyś podzieliła/ podzielił się z innymi – i ze mną - Twoimi refleksjami. Daj znać o diamentach, które odnalazłaś/- eś na tej drodze! Po prostu czytaj!

 1. Jerzy Andrzejewski: Trzy opowieści, w tym: Ciemności kryją ziemię
 • To trzy opowiadania, z których polecam opowieść umiejscowioną w czasach Inkwizycji, pokazującą metody działania tej instytucji, wychowywanie wyznawców w duchu jedynej obowiązującej ideologii.
 • Bardzo ciekawa kreacja Wielkiego Inkwizytora – Torquemady i Jego ucznia.
 • Motywy: władza totalitarna, manipulowanie informacją, fascynacja ideologią i człowiekiem.
 1. Michaił Bułhakow: Mistrz i Małgorzata
 • Znakomita, groteskowa powieść ukazująca mechanizmy władzy w Związku Radzieckim lat 20 /30 XX wieku, ale również piękna powieść o miłości, która ratuje życie i dodatkowo „powieść w powieści” – o Jerozolimie czasów Jezusa.
 • Do Moskwy przybywa diabeł, a tam … nikt w niego nie wierzy. Tenże diabeł obnaża mechanizmy działania systemu, ale również szuka Królowej Balu u … Szatana. Mnóstwo szokujących, zaskakujących sytuacji, satyra społeczna i polityczna.
 • To jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku. Motywy: miłość, idealizm, totalitaryzm, prawa człowieka.
 1. Fanny Flagg: Smażone zielone pomidory; ekranizacja powieści – „Smażone, zielone pomidory”, reż. Jon Avnet
 • Obyczajowa, bestsellerowa opowieść usytuowana na prowincji USA, w Alabamie lat 30 XX w., podejmująca problematykę segregacji rasowej, ale i przyjaźni, miłości, walki z własnymi ograniczeniami.
 • Optymistyczna opowieść o życiu, które sami kształtujemy i o ogromnym wpływie innych osób na nas samych.
 1. William Golding: Władca much; dwa razy ekranizowana
 • Powieść tę uznaje się za jedną z najważniejszych powieści XX wieku. W 2005 roku książka znalazła się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści powstałych po 1923 roku.
 • Kiedy na skutek katastrofy samolotu morze wyrzuca młodych chłopców na brzeg bezludnej wyspy, muszą oni sobie radzić sami, zorganizować się, stworzyć społeczność. Dochodzą do głosu najskrytsze instynkty, głęboko chowane kompleksy, ale i naturalne talenty przywódcze. Formują się ugrupowania polityczne.
 • Głęboka opowieść o ludzkiej naturze, racjonalizmie i emocjach, przyjaźni i konieczności radzenia sobie w dramatycznej sytuacji.
 1. Aldous Huxley: Nowy wspaniały świat; kilkakrotnie ekranizowana
 • To jedna z najsłynniejszych antyutopii XX wieku. Kreuje wizję społeczeństwa przyszłości, które uważa się za szczęśliwe dzięki perfekcjonistycznemu zorganizowaniu. Każdy obywatel Republiki Świata spełnia przydzieloną mu rolę, a stan szczęścia uzyskuje dzięki codziennemu stosowaniu „somy”.
 • Społeczeństwo przyszłości opiera się na zaspokajaniu zmysłów, wykluczając moralność. Miłość jest zakazana, propaguje się przelotny seks, rodzina nie istnieje. Co się stanie, kiedy nie weźmie się przepisanej prawem tabletki?
 • Motywy: wolność, zniewolenie, rodzina, społeczeństwo, miłość.
 1. Marek Hłasko: Opowiadania, np. Ósmy dzień tygodnia
 • Każdy z bohaterów czeka na jakiś, ósmy dzień tygodnia, w którym mógłby być szczęśliwy. Ostatecznie doznaje głębokiego rozczarowania. To świat pełen pijaków i ludzkiego upadku, czasy tuż po II wojnie światowej, w których ludzie zmagają się ze wspomnieniami wojennymi, borykają się z trudnościami mieszkaniowymi.
 • Bohaterką jest dziewczyna, która odwleka chwilę seksualnej inicjacji, bo chce, by była to chwila wyjątkowa. Czy zachowa swoją duchową i fizyczną czystość?
 1. Tadeusz Konwicki: Bohiń
 • Opowieść sięga przeszłości rodzinnej i miejsc bezpowrotnie utraconych. Narrator pragnie odtworzyć losy swojej babki, Heleny Konwickiej, zamieszkałej w mająteczku Bohiń na Litwie. Odnajduje ślady powstańczej przeszłości, zadaje pytania o sens polskich dziejów. Babka to wrażliwa kobieta, wolna, niezależna, kochająca i tracąca swojego wybranka, żyjąca w dramatycznych czasach.
 • Motywy: patriotyzm, apokalipsa, rodzina, miłość, wolność
 1. Antoni Libera: Madame
 • Akcja utworu rozgrywa się w czasach PRL. Bohaterem powieści jest licealista, który zakochuje się w nauczycielce francuskiego, tytułowej Madame i dojrzewa do odczuwania wartości niezbywalnych w życiu. W powieści jest wszystko: miłość, sztuka, jazz, sensacja, polityka, filozofia.
 • Czyta się ją jednym tchem.
 1. Gabriel Garcia Marquez: Miłość w czasach zarazy - zekranizowana
 • Pewien chłopiec zakochuje się w dziewczynie i składa jej przysięgę dozgonnej wierności – schemat jak z baśni, ckliwego romansu. Jednak powieść Marqueza nie jest taka prosta. Los, fatum, rodzice pięknej Ferminy Dazy komplikują życie Florentino Arizy, tak że przyjdzie mu czekać na ukochaną … kolejne pięćdziesiąt lat.
 1. George Orwell: Rok 84
 • Wielu uważa tę powieść za prawdziwe arcydzieło, za najlepszą powieść polityczną, opisującą totalitaryzm. Akcja rozgrywa się w Londynie, znajdującym się w krainie zwanej Oceanią, toczącą nieustanne wojny, w enigmatycznym roku 1984.
 • To gorzka powieść o ostatnim wolnym człowieku żyjącym w systemie wzorowanym na stalinowski, który zaczyna zdawać sobie sprawę z absurdu otaczającej go rzeczywistości, w której „Wojna to pokój”. „Wolność to niewola”. „Ignorancja to siła”.
 1. Romain Rolland: Colas Bregnon
 • To pełna radości życia, humorystyczna, optymistyczna powieść o tym, jak przyjmować przeciwności losu i radzić sobie z nimi. Akcja rozgrywa się we Francji w burzliwym historycznie XVII wieku, a tytułowy Mikołajek Cebula, mimo że los nie szczędzi mu razów, kocha kobiety, korzysta z dobrej kuchni, walczy z przeciwnikami, podziwia przyrodę, pokonuje zarazę i zawsze znajduje zakopany przed wrogami w piwniczce bukłaczek burgundzkiego wina.
 • Bohater wierzy w moc rodzinnych uczuć, potęgę miłości i przyjaźń.
 1. Olga Tokarczuk: Prawiek i inne czasy
 • Położony w okolicach Kielc Prawiek staje się w powieści Olgi Tokarczuk centrum wszechświata, rajem, miejscem magicznym, w którym toczy się życie trzech pokoleń mieszkańców – od I wojny światowej po czasy współczesne.
 • Czas tu biegnie dwuwymiarowo: realistycznie i magicznie, indywidualnie i zbiorowo. Narodziny przeplatają się ze śmiercią, ale to naturalny rytm, w którym uczestniczą wszyscy. I są szczęśliwi. Byliby jeszcze bardziej szczęśliwi, gdyby nie przybysze z zewnątrz Prawieku…
 1. Marcus Zusack: Złodziejka książek - zekranizowana
 • Bohaterką opowieści jest Liesel Meminger – dziewczynka, którą los zesłał w czasie II wojny światowej do przybranej rodziny na przedmieścia Monachium. Narratorem jest Śmierć. To ona opowiada o perypetiach życia Liesel, o stosunku Niemców do Hitlera, o wszechobecnej nędzy, bombardowaniach i zniszczeniach, o wychowywaniu młodych Niemców w duchu wierności względem władzy faszystowskiej.
 • To również opowieść o codziennym życiu: przyjaźni, pomocy i przechowywaniu w piwnicy młodego Żyda. I przede wszystkim to powieść o czytaniu książek, zwłaszcza skradzionych, bądź uratowanych przed spaleniem, które pozwalają Liesel czuć się bezpiecznie, opanować strach, ratować samą siebie.

Filmy warte obejrzenia:

 1. Filmy polskie:
 2. Austeria, reż. Jerzy Kawalerowicz
 3. Bogowie Ł. Palkowski, w roli głównej Tomasz Kot
 4. Człowiek z żelaza, reż. A. Wajda
 5. Dekalog, zwłaszcza cz. 1 i 5; reż. Krzysztof Kieślowski
 6. Ida, reż. P. Pawlikowski
 7. Kronika wypadków miłosnych, reż. A. Wajda, T. Konwicki
 8. Moje córki krowy, reż. Kinga Dębska
 9. Pianista, reż. R. Polański
 10. Trzy kolory: Niebieski, Czerwony, Biały, reż. K. Kieślowski – trzy filmy
 11. Wesele, reż. W. Smarzowski
 12. Wesele, reż. A. Wajda
 13. Zimna wojna, reż. P. Pawlikowski
 1. Filmy twórców niepolskich:
 2. Buntownik z wyboru, reż. G. von Sant
 3. Czas Apokalipsy, reż. F.F. Coppola
 4. Fasolowa wojna, reż. R. Redford
 5. Forrest Gump, reż. R. Zemeckis
 6. Gladiator, reż. R. Scott
 7. Lista Schindlera, reż. S. Spielberg
 8. Między piekłem a niebem, reż. V. Ward,
 9. Pan od muzyki, reż. Ch. Barratier
 10. Piękny umysł, reż. R. Howard
 11. Rain man, reż. B. Levinson
 12. Służące, reż. T. Taylor
 13. Twój Vincent, reż. D. Kobiela/H. Welchman
 14. W pogoni za szczęściem, reż. G. Muccino
 15. Zapach kobiety, reż. M. Brest
 16. Zielona mila, reż. F. Darabont
 17. Życie jest piękne, reż. R. Benigni

Scroll
×